Cultural Tourism Week 2

přidáno: 6. 5. 2016 1:53, autor: Jakub Růžička

Událost proběhla v termínu 4.4 – 8.4

Demografická buňka v rámci pražské EGEA (ve složení Robert, Vítek a Vojta) se vydala vstříc akci pořádané EGEA Mostar. Z názvu pořadatele vyplývá, že se jelo do Bosny. Padla půlnoc a pod rouškou tmy jsme opustili naší Prahu stověžatou a užívajíce dálnice D1, vydali jsme se za dobrodružstvím. Cestu nám zpříjemnili Chorvatští celníci, kteří nás asi 30 minut bavili otázkami typu: Kam jedete? Proč tam jedete? A kde schováváte drogy, které tam jisto jistě pašujete? Nakonec nás do své ctěné země vpustili, nicméně po této verbální náloži jsme neodolali a cestou jsme se stavili na Makarské riviéře na koupání. Jadran byl teplý, asi tak, jak se na začátek dubna sluší, ale sluníčko to zachraňovalo…

Po koupačce jsme to měli do Medjugorje (místa ubytování) kousek. V Medjugorje se Pražská účast rozrostla o Martina Koukala, který dorazil po vlastní ose z erasmáckého útočiště v Lublani. Účast byla veskrze mezinárodní. Alespoň jednoho zástupce měla Bosna, Chorvatsko, Srbsko, Slovinsko, Rumunsko, Německo, Švýcarsko, Belgie a samozřejmě i Česko.

První večer se všichni účastníci seznámili se sportem Flunkyball a poté byli oblaženi libými tóny jadranských šlágrů. Druhý den následovala celodenní exkurze do Sarajeva, které nás přítomné ohromilo nádechem historie, válek a míšení kultury Bosenské (muslimské), Srbské (pravoslavné) a Chorvatské (katolické). Večer následovala tradiční Jadranská youtubotéka, které předcházel opět flunkyball a karetní hry picího charakteru.

Třetí den výletu se nesl ve znamení projíždění Hercegoviny křížem krážem. Postupně jsme kromě nádherných přírodních scenérií viděli i Kravice Falls, jeskyni Vjetrenica, národní park Hutovo Blato a hrad v Počitelj. Večer byla Jadranská youtubotéka vystřídána hraním na kytaru. Postupně se střídali písně bosenské, anglické, a když se Robert jal kytary, tak i české. Po skončení kytarohraní, které zakončil jeden z pořadatelů tím, že mu kytara upadla na zem a rozbila se, došlo na mezistátní utkání v karetní hře Kings. Do hry zasáhli Češi, Němci, Belgičané, Bosňanky a Švýcaři. Šlo o mimořádně vyhecované utkání, ve kterém chtěl každý zvítězit. Postupně někteří z hráčů odpadli a byli prohlášení za prohravší. Nicméně v 5 ráno bylo vzhledem k dalšímu programu nutno vyhlásit celostátní remízu.

Den čtvrtý byl ve znamení exkurze do Mostaru. Místní organizátoři nás provedli po celém městě a ukázali nám i Mostarskou univerzitu. Specialitou Mostaru je mešita, ve které vás za značnou úplatu, ale přece, pustí na minaret. Z minaretu byl krásný výhled na celé město a samozřejmě i na znovupostavený světově známý most. Mostar byl veskrze parádní, i když stále dost rozstřílený. Cestou zpět do Medjugorje se už všichni těšili na Cultural Fair a zejména na BDC. Zde je nutné se pochlubit pražským úspěchem. Tým ve složení Robert, Vojta (oba Praha), Giulia (Zürich) a Marius (Marburg) celou soutěž vyhrál. Pro Roberta i Vojtu tak premiérová účast přinesla hned vítězství.

Celkově šlo o mimořádně vydařenou akci, na kterou budou všichni účastníci rádi vzpomínat. Člověku se nechtělo, ale přeci bylo nutné se z Balkánského dobrodružství vrátit domů…

Robert Křesťan, III. ročník BDG

Comments