Cultural Tourism Week 2017

přidáno: 25. 5. 2017 6:27, autor: EGEA Praha   [ aktualizováno 25. 5. 2017 6:28 ]
Stejně jako minulý rok vyslala EGEA Praha své zástupce na akci pořádanou EGEA Mostar s názvem Cultural Tourism Week. Delegace se pravda poněkud rozrostla z loňských 4 zástupců na letošních 10. Cestu do Mostaru jsme si zpříjemnili jednodenní zastávkou v Záhřebu, kde nás místní EGEA Záhřeb pohostila a připravila pro nás mimořádně zajímavou city tour. Nutno zde poděkovat našim průvodcům a hostitelům: Sáře, Marcele, Tomislavovi a Robertovi. Během večera se vzpomínalo na náš kongres a vůbec na společné i nespolečné zážitky z EGEA. Přiložená fotografie je pořízena u vchodu do záhřebské fakulty geografie (vlevo).

Po noci v Záhřebu jsme pokračovali vesele do Mostaru. Cesta skrze Bosnu byla sice delší než po Chorvatské dálnici, zato však skýtala neuvěřitelné přírodní scenérie. Byla to paráda, každou chvíli se stavělo, protože jsme se prostě museli vyfotit na té či oné vyhlídce s vědomím že, "jó tohle je to nejhezčí místo na cestě", načež za pár kilometrů bylo další ještě hezčí. V podvečerních hodinách jsme dorazili do Medjugorje. Po úvodním seznamování se započala hra flunkyball a poté pravá opening párty.

První den exkurzí jsme téměř celý strávili v autobuse. Na programu byla cesta do Dubrovníku a zpět. Bohužel celníci na bosensko-chorvatských hranicích měli mimořádně rýpavou náladu, takže cestou tam jsme stáli 2 hodiny a cestou zpět skoro další hodinu. Pravda měli jsme i tři hodiny na to si projít Dubrovník a zajít se vykoupat do moře. Nutno vyzdvihnout zejména průvodce, kterým byl pro ten den Davor. Prozradil nám nespočet informací a zajímavostí o městě.

Druhý den exkurzí jsme zavítali do národního parku Blidinje. K vidění bylo nespočet hor na pravé straně a jezero na straně levé. Hory byly vysoké a v jezeru se dalo koupat, nicméně náš průvodce Francesco to nedoporučoval. Pan průvodce nás zavedl i do jeskyně, ve které se údajně skrýval známý bosenský zbojník a hrdina. Něco jako na Slovensku Jánošík. Po cestě jsme se stavěli na kávu a po vyčerpávající chůzi po cestě, obklopeni krásnými scenériemi, došli jsme do místního lyžařského střediska a do přilehlé restaurace, kde jsme byli pohoštěni pleskavicí.

Třetí den exkurzí se jelo do Mostaru. Tam už to byla turistická standartka. Starý most je parádní a vůbec město má jedinečnou atmosféru. Nemůže chybět ani grupová fotografie zpod mostu. K vidění je všech 11 EGEÁků z Čech a Moravy. Na egeácký vkus byl Mostar možná až moc přeplněn turisty a to ještě nezačala hlavní sezona. Proto jsme se přesunuli do méně profláknutých míst Mostaru, kde rozstřílené budovy střídají zrekonstruované. Na místní dominantu, 12patrový panelák, jsme, pravda, ne zcela legálně, ale vylezli a měli jsme krásný výhled na celé město. Večerní BDC bylo mimořádně napínavé a je nutné gratulovat Ewaldovi, který při svém prvním BDC ve své EGEA kariéře zvítězil.

A to je tak vše. nakonec nezbylo než jet domů, cestou jsme byli ještě několikrát konfrontováni s celníky a policisty, ale vše dobře dopadlo a všichni jsme se ve zdraví vrátili. 

sepsal Robert Křesťan

Comments