Eastern Regional Congress 2019

přidáno: 26. 5. 2019 15:03, autor: EGEA Praha   [ aktualizováno 26. 5. 2019 15:07 ]

V termínu 8. až 12. dubna 2019 se konal Východní regionální kongres (ERC) v Polském Gdaňsku, kterého jsem se účastnil spolu s dalšími asi 100 mladými geografy z celé Evropy, včetně 5 členů z naší entity EGEA Praha.

Kongres začal otevíracím ceremoniálem v budově Univerzity Gdaňsk, jedno z úvodních slov měl i náš kolega Milan jakožto zástupce vedení celé EGEA. Poté již následoval přesun do místa ubytování, které bylo na pobřeží Baltského moře, což hezky koresponduje s tématem kongresu Living on the coast. Po večeři následoval Večer Kašubské kultury a polská noc, kde jsme se seznámili s tradicemi a tanci místní kultury.

Druhý den bylo v programu první setkání workshopové skupiny. Já jsem se zúčastnil workshopu s tématem zaměřeným na znečištění moří. Na úvod jsme se dozvěděli faktické informace o dané problematice a následně jsme započali malou diskuzi. Po workshopech následovala nejdůležitější událost této akce a to regionální meeting. Na regionálním meetingu jsou přítomni (nejen) zástupci všech entit daného regionu (východního) a diskutovali se proběhlé i nadcházející události a další důležitý věci dějící se v našem regionu. Také zde Danča se Sváťou prezentovali Annual congress , který v září společně s Brnem pořádáme. Odpoledne jsme šli na pláž na společnou fotku a zároveň si někteří otužilci byli byli zaplavat v moři. Následovala přednáška Deep watter measurements from a down looking radar and a bottom mounted acoustic sensor a tréninky zaměřené na soft skills nebo GIS. Večer byl na programu tradiční Cultural fair, kde jsme mohli ochutnat pochutiny i nápoje původem z mnoha různých evropských zemí.

Třetí den byla na programu exkurze, která byla vázána na vámi vybraný workshop. Moje exkurze byla do oblasti Mewia Lacha na pobřeží moře u ústí řeky, kde v chráněné oblasti se vyskytuje mnoho druhů ptáků a zároveň jsme zde mohli zahlédnout tuleně. Téma našeho workshopu se projevilo při naší zpáteční cestě po pláži, kde jsme mohli vidět nesčetné množství odpadků, zejména plastů, které jsme se zpočátku snažili sbírat, ale množství odpadků bylo nad naše možnosti. Pro účastníky exkurzí, které dorazily na ubytování dříve bylo připraven speciální pivní orientační běh, což dle mého názoru byl jeden z nejlepších bodů programu celého kongresu. Po večeři následovalo představování jednotlivých entit formou kvízu a modrý večerní program.

Poslední den byl ve znamení vědeckého programu, přičemž byly na programu dvě workshopové sezení a vědecká debata, kde mezi sebou názorově soupeřily dva účastníci na téma Coastal megacities. Tato vědecká debata je novinkou letošních regionálních kongresů a myslím si, že měla velmi kladné ohlasy. Odpoledne jsme prezentovali výsledky našich workshopů formou posterů a poté již následovalo slavnostní ukončení oficiálního programu, aby mohla proběhnout soutěž BDC jako každý poslední kongresový večer. To byl již poslední bod programu a další ráno (někteří již v průběhu noci) jsme se rozjeli zpět do našich domovských zemí, kde jsme se podle hesla, “You can sleep in your own country”, mohli konečně vyspat. 

Miroslav Hakl


Comments