Eastern Regional Congress (ERC) ve Zderazi na Vysočině, 31.4.-4.4.2014

přidáno: 29. 11. 2014 15:59, autor: Martina Formánková

Mezinárodní EGEA kongres se letos opět uskutečnil v ČESKU. V době od 31. 3. do 4. 4. 2014 pořádala entita Brno Východoevropský kongres pro mladé studenty geografie z celé Evropy. Kongres se konal na Vysočině v malé obci Zderaz, která se nachází JV od Pardubic a leží u hranic přírodní rezervace Toulovcovy Maštale. Byl to 20. Východoevropský kongres a 3. EGEA kongres organizovaný v Česku. Zúčastnilo se ho 98 studentů ze 43 různých entit, celkem z 18 zemí. Já jsem měla tu čest reprezentovat Prahu.

    Program byl velmi obsáhlý, korespondoval s oficiálním tématem kongresu, které bylo Krajina - svědek času. Každý z nás si vybral jeden ze sedmi workshopů a tomu se poté věnoval během téměř celého týdne. Na výběr byly workshopy ze SG, FG i GIS (Impact of Climate Change, Mapping Time in GIS, Transformation Through Migration, Schenge Agreement a další).

    Ve středu se konala geografická exkurze, na výběr byly čtyři různá místa: Geomorfologická procházka PR Maštale, Kutná Hora (UNESCO), Výlet za poznáním různých typů Českého umění a  poslední, pro mě jasný výběr: sportovně laděná exkurze zaměřená na poznávání krajiny ze sedla jízdního kola. Odpoledne se ještě konaly tři odborné přednášky. O dlouhodobých změnách land use v Česku promluvil doc. RNDr. Ivan Bičík, o dopravě ve městech mluvil Mgr. Daniel Seidenglanz z MU v Brně. A na závěr promluvil doc. RNDr. Petr Kubíček, který svojí zajímavou přednáškou přiblížil vývoj geografie v Česku od sametové revoluce a hlavně nás, příznivce EGEA zaujal svými zážitky, protože právě on se podílel na pořádání 2th annual EGEA congress v Praze (1990).

    Během čtvrtka byl na programu Regional Meeting a Regional Fair, kde se nejprve diskutovalo o akcích, které jednotlivé entity pořádají a poté o plánech do budoucna. Následovaly prezentace, kde každá entita přiblížila ostatním svoji činnost a snažila se tak zaujmout potencionální „partnery“ pro exchange.

    To by bylo vše k oficiálnímu programu a teď něco málo k velmi oblíbenému večernímu programu, kterým jsou tematické párty. Mě, jako „newbies“ mezi zkušenými „egeáky“ jednoznačně zaujal úterní Cultural Fair, kdy všechny země připraví stoly se svými národními pochutinami a tekutinami. Ostatní chodí a ochutnávají všechno od domácí pálenky ze Záhřebu, borůvkového likéru ze Slovinska, hořících Mozartových koulí z Rakouska, oranžového cosi z Nizozemska, piva z Rumunska apod. Taková párty je ale velmi zrádná, neboť člověk nikdy neví, co přesně ochutnává...

    Z této akce jsem se vrátila plná skvělých dojmů, zkušeností a úžasných zážitků, bohatší o nové kamarády napříč celou Evropou. A to je ten hlavní důvod, proč jezdit na takovéto akce.

Sepsala Karolína Fenclová
Comments