Exchange s Charkovem 2.část

přidáno: 9. 7. 2018 11:42, autor: EGEA Praha   [ aktualizováno 13. 7. 2018 3:14 ]

V termínu od 26.6. do 1.7. se naše entita účastnila druhé části výměnného pobytu s entitou z Charkova. Tentokrát jsme se my vydali do Charkova, poté co děvčata z Ukrajiny u nás byla v listopadu minulého roku. Kvůli nedostatku času, ať už kvůli práci, či jiným povinnostem, jsme nakonec odcestovali jen čtyři. Jelikož Charkovská entita je velmi aktivní, ocitali jsme se pravidelně ve výrazné početní nevýhodě, například 4:12. Cesta byla dlouhá. Vyráželi jsme z Prahy již v neděli 24.6. a po cestě 2 vlaky a autobusem jsme se konečně 26. večer ocitli v cíli určení, kde jsme se přivítali se známými i neznámými tvářemi, načež jsme vyrazili do domovů našich hostitelů, abychom se mohli po náročné cestě umýt a vyspat, a abychom měli dostatek sil do dalšího dne.

První regulérní den jsme začali prohlídkou Univerzity, jejíž hlavní budova stojí na Náměstí Svobody, kde také stojí nejikoničtější budova celého Charkova Deržprom (Gosprom). Na oběd jsme se přesunuli do Bufetu, jakéhosi studentského podniku, kde jsme poobědvali místní specialitu pizzu, ale ne tak obyčejnou, ale místní speciální vyznačující se čtvercovým tvarem a tlustším těstem. Po obědě jsme se svezli lanovkou do Gorkého centrálního parku. Zde se nachází něco jako lunapark, a tak jsme vyzkoušeli některé atrakce. Poté jsme se pozvolně procházeli centrem města až do večeře. Po večeři jsme usedli v parku na soutoku řek Lopan a Charkov, kde jsme odpočívali. Zde se k nám přidali další egeáci a dokonce i jeden kolega z EGEA Moskva. Nedaleko probíhali taneční hodiny, ke kterým jsme se později také připojili. Video tohoto tance je možno zhlédnout i na oficiálních FB stránkách EGEA. Večer jsme zakončili ve studentském baru s velmi příjemnou atmosférou, kde byla i možnost zazpívat si karaoke, kterou jsme také využili.

Další den nás zavedl do rajonu Charkovského traktorového závodu. Prošli jsme se po tomto sídlišti vystavěném pro dělníky nového závodu na traktory (viz foto s traktorem). Na oběd jsme se odebrali k jedné z našich hostitelek, kde jsme si společnými silami uvařili k obědu vareniky s bramborami a višněmi. Výsledek byl znamenitý a všichni jsme si moc pochutnali. Navečer jsme se opět sešli v jednom podniku v centru.

Další den jsme dopoledne navštívili rajon Saltovka, největší sídliště v Charkově s nejstarším tržištěm. Na tržišti lze sehnat skutečně vše. My jsme si koupili křen a sádlo a k tomu jsme ještě jako dárek dostali maliny. Odpoledne jsme pomocí jakéhosi kvestu sami prošli centrum města a poznali plno zajímavých míst. Večer jsme pro velký úspěch znovu šli do karaoke baru a zpívali celý večer. Další den jsme absolvovali lekci wakeboardingu na přehradě řeky Charkov. Poté jsme šli na oběd k další naší hostitelce na tradiční ukrajinský boršč. Odpoledne jsme jeli do zahrádkářské kolonie, kde jsme na jedné ze zahrádek strávili noc s grilováním, povídáním, hraním na kytaru a zpěvem a tradičním BDC. Na zahrádce jsme též přespávali, i když jsme měli trochu problém s tím, abychom si všichni našli místo na spaní.

Ráno jsme již vyrazili ke svým hostitelům sbalili se a jeli na nádraží. Tím skončil náš pobyt v Charkově. Zpět jsme jeli taktéž 3 dny vlaky a autobusem, ale tentokrát s námi jela i tři děvčata z Charkova, protože dále pokračovala do Německa na OSM. Věřím, že jsme si to všichni velmi užili a navázali nová přátelství.

Miroslav Hakl


(odkaz na fotogalerii: Exchange Praha-Kharkiv)
Comments