Exchange s Krakovem!

přidáno: 27. 4. 2022 10:54, autor: Daniela Kebertová
Na první exchange jsme se po vynucené cestovní pauze vydali do polské kulturní metropole Krakova. Po online pre-exchangi a vzájemné dohodě padla volba na první prosincový víkend a naši druzi z EGEA Kraków nám během něj ve svém městě zajistili perfektní servis. 
        První den jsme dorazili akorát na večeři, kde proběhlo setkání obou skupin nad výbornou pizzou v příjemné malé pizzerii. Po večeři, vyčerpáni cestou, jsme se vydali do svých prozatímních domovů, kde nás čekal seznamovací program v podobě stolních her. 
        Druhý den, odpočati po cestě, jsme si prohlédli krásné historické centrum v čele s Královským hradem na Wawelu, propletli jsme se místními malebnými uličkami a denní program jsme zakončili v Galerii polského umění v renesanční Sukiennici uprostřed hlavního náměstí. To vše bylo doprovázeno poutavým výkladem našich nových přátel, kteří město znají velmi důkladně. Poté jsme se ve večerních hodinách vydali prozkoumat už známá místa v jinou denní dobu a o zábavu rozhodně nebyla nouze. Zdejší noční život si svůj věhlas zcela jistě zaslouží. 
        Třetí den byla na programu procházka náročnějšími terény, které umí Krakov a jeho blízké okolí také nabídnout. Trasa byla naplánována přes zatopený lom a pár krásných vyhlídek na město, místními lesíky, a dokonce nám byla vyzrazena i poloha místní tajné jeskyně. Celodenní procházka okolím Krakova skončila jako předchozí den návštěvou muzea – tentokrát v muzeu současného umění MOCAK a následně v budově krakovské univerzity, kde nás čekala zasloužená odměna. Povečeřeli jsme tradiční polské pochoutky, boršč a pierogy na několik způsobů. V budově univerzity jsme zůstali, probrali svoje dojmy z výměny a zahráli si pár her stolního tenisu.
        Čtvrtý den byl dnem odjezdovým. Ráno jsme se sbalili, nasnídali a před cestou se vydali nasát atmosféru vánočních trhů. Nakoupili jsme suvenýry, svačinu na cestu a udělali pár posledních fotek. Na nádraží už nezbývalo než se s našimi hostiteli rozloučit a pozvat je k nám do Prahy.


Druhá část výměny proběhla v Praze druhý víkend v březnu. Z časových důvodů k nám bohužel naši polští přátelé zavítali pouze na tři dny místo původně plánovaných čtyř. Nemohli jsme jim tedy ukázat vše, co bylo v plánu, ale i tak byl připravený bohatý program. 
        První den přijeli ráno nočním vlakem, ubytovali se u nás a připravenou snídaní doplnili energii, která byla potřeba na odpolední program. Po obědě se k nám připojil i zbytek české výpravy a čekala nás komentovaná procházka od Pražského hradu až do historického centra se skvělým průvodcem Michalem. Po ní jsme zamířili domů na večeři a po ní nás čekal zlatý hřeb večera. Rozhodli jsme se ukázat to nejcennější, co tu máme, kandidáta na zapsání do celosvětového seznamu nehmotného dědictví UNESCO, českou pivní kulturu. 
        Druhý den jsme dokázali, že kromě toho máme i hmotná kulturní dědictví a rozhodli se navštívit sbírkovou expozici Národní galerie Praha ve Veletržním paláci – První republika. Po prohlídce jsme dorazili do univerzitní loděnice, kde bylo domluvené půjčení lodí. Rozděleni do dvojic jsme se vydali na prohlídku města z vodní hladiny. Na lodičkách nám pěkně vyhládlo, 
a tak jsme zamířili do restaurace na tradiční smažený sýr, který chtěla polská část posádky tak moc vyzkoušet. Po obědě byla naplánovaná procházka po Vyšehradu a v přilehlých sadech, odkud jsou krásné výhledy na město. Pak pro velký úspěch proběhla opět ochutnávka jako předchozí večer. 
        Třetí den, den odjezdu, nám už mnoho času nezbývalo, a tak jsme se všichni společně setkali v centru města blízko nádraží. Samozřejmě nesměl chybět nákup suvenýrů s pražskými motivy a jídla na cestu. Doprovoděním k vlaku byla naše exchange definitivně u konce a nám nezbývalo než se shodnout, jak moc jsme si to užili a rozloučit se. Snad se zase brzy potkáme někde v Evropě!
 
–Vítek Kadlec


Comments