Exchange s Mariborem part II. (18.–23.8.2018)

přidáno: 6. 11. 2018 8:59, autor: EGEA Praha   [ aktualizováno 6. 11. 2018 9:48 ]

Ve dnech 18. až 23. srpna se uskutečnila druhá část exchange s Mariborem. Naše pražská výprava se do Mariboru přesunovala postupně. Část skupiny se do Slovinska vypravila dřív a poznávala krásy tamní přírody v rámci vlastního programu, část přijela přímo na smluvený termín a Milan se s námi potkal druhý den v Lublani.

Po klidné noční cestě autobusem nás ráno na mariborském nádraží vyzvedly místní Egeačky a vyrazili jsme na další, zhruba dvouhodinovou, cestu směrem k Bledskému jezeru, kde jsme se sešli se zbytkem výpravy. Prošli jsme se kolem Bledského jezera, které je díky svému pitoresknímu vzhledu známe z pohledů a velmi turisticky vyhledávané, a abychom se vyhnuli návalům turistů, vyšlápli jsme na vyhlídku, kde se nám naskytnul úplně jiný výhled.

Odpoledne jsme v návštěvě jezer pokračovali do Triglavského národní parku a podívali se k jezeru Bohinj, kde jsme se po náročném a slunečném dni mohli vykoupat. Posledním bodem prvního dne byl výšlap k Savickému vodopádu, který jsme měli možnost stihnout obdivovat před přívalem dalších skupin.

Druhý den jsme pokračovali do Lublaně, kde se k nám přidal Milan a už všichni společně jsme mohli poznávat kulturní a architektonické krásy města. Prošli jsme se autonomním sociálním centrem Metelkova, přešli přes Dračí most a navštívili Lublaňský hrad, kde se nám naskytnul výhled na celé město. Před odjezdem jsme si užili pinknik v městském parku Tivoli. Cestou do Mariboru jsme se ještě zastavili u pivní fontány v Žalci, kde jsme měli možnost ochutnat lokální pivní speciály včetně zeleného piva.

Po noci strávené v Mariboru jsme se vydali do vinice u města Lendava, poblíž slovinsko-chorvatsko-maďarského pomezí. V okolí našeho ubytování jsme se vydali na nejvyšší rozhlednu Vinarium, ze které je výhled nejen do slovinských vinic, ale také do Maďarska, Rakouska a Chorvatska. Odpoledne jsme strávili příjemnými venkovními aktivitami, ochutnáváním vín a procházkami po okolí.

 

Další den už jsme pokračovali zpět do Mariboru. V Mariboru jsme se prošli po historickém centru města, kde jsme navštívili muzeum The Old Vine House, které mapuje historii nejstaršího vinného, stále plodícího keře, Stara trta, na světe (400 let). Den jsme zakončili výšlapem na vrch Kalvarija (375 m n. m.), ke kterému vede 455 schodů.

Předposlední den naše výprava strávila výletem po rašeliništích s dalšími členkami mariborské EGEA, kterého jsem se bohužel neúčastnila. Z pořízených fotografií ale usuzuji, že se jim výlet líbíl 😊 .

Po návratu jsme už zase společně stihli ještě procházku po zbylých, neprobádaných koutech Mariboru, jejíž součástí byla ochutnávka zmrzlin a nákupy.

Poslední den ráno jsme byli odvezeni na autobusové nádraží, na kterém s námi naši mariborští kamarádi čekali na autobus, který byl přes hodinu zpožděný. Zpáteční cesta byla rychlá, příjemná a veselá.

EGEA Maribor pro nás připravila skvělý program s tím nej, co Slovinsko nabízí a my jsme rádi, že jsme se ho mohli zúčastnit a velmi si to s nimi užít.

Sim Klinkovská, II.ročník BGEKA

(odkaz na fotogalerii zde)

foto v článku: Jakub Růžička, Daniela Kebertová

Comments