Praha-Vilnius Exchange

přidáno: 13. 1. 2017 2:18, autor: EGEA Praha
ve Vilniusu 22. 28. 9. 2016 a v Praze 9. – 13. 11. 2016

Exchange začala 22. 9. 2016 naším odjezdem z Prahy směr Litva. Cestu autem jsme rozdělili na dvě části přespáním pod stanem na louce v Polsku. Druhý den našeho výletu zpříjemnila zastávka u polských jezer. Do Vilniusu jsme přijeli okolo šesté hodiny večer. Ovšem tím naše putování nekončí. Ještě ten večer odjíždíme za Vilnius, kde strávíme další dva dny pod stanem. Ovšem vlak, kterým jsme měli jet, nám ujel. Nasedáme tedy opět do auta a i s naší hostitelkou míříme směrem k tábořišti.

Třetí den je ve znamení vítání studentů prvních ročníků geografie. Starší zkušenější kolegové pro ně připravili různá stanoviště s úkoly, které plnili po trase z nádraží do tábořiště. Celý ceremoniál byl zakončen přísahou studentů. Ovšem i my jsme byli do této akce zapojeni. Naše stanoviště obnášelo krom zpívání lidové písně v češtině hru „finball“. Nasadíte si na nohu ploutev, na hlavu si připevníte misku a pomocí ploutve se snažíte dostat míček do misky. Zbytek večera probíhal u ohně a kytary.

Čtvrtý den se vracíme do Vilniusu. Konečně poznáváme krásy večerního hlavního města. Následující den nás čeká procházka přírodním parkem nedaleko za městem. Večer ochutnáváme místní tradiční pokrm - Zeppeliny. Poslední den jedeme autobusem do Trakai. Krom bažiny se kocháme i ostrovním hradem Trakų Pilis. Venku svítí sluníčko, a tak využíváme možnosti půjčení lodiček. Projížďkou po jezeře zakončujeme náš výlet a vlakem se vracíme zpět do Vilniusu. Ještě ten večer odjíždíme domů. Opět přespíme pod stanem, ale tentokrát ještě v Litvě u města Druskininkai, kde jsme si nemohli nechat ujít pohled na Snow Arenu. Posledním naší zastávkou je muzeum sovětské éry Grūto parkas.

Čas utekl jako vody a my jsme v 5 ráno přivítali Litevce palačinkami na autobusovém nádraží v Praze na Florenci (9. 11.). Nejprve míříme na Albertov na Přírodovědeckou fakultu. Po prohlídce školy jdeme pěšky na Vyšehrad a do botanické zahrady Na Slupi. Odpoledne se auty přesouváme do Pardubic na hokejové utkání Pardubice vs. Hradec Králové. Do Prahy se nevracíme, ale strávíme další 2 noci na chalupě ve vesnici Libotov. Druhý den nás překvapil sníh. Počasí nám však nezabránilo navštívit výrobnu Hořických trubiček v Miletíně. Dokonce si každý i svojí trubičku vlastnoručně vyrobil. Krom Miletína jsme navštívili i obec Kuks. Její dominantou je především bývalým špitálem ze 17. a 18. století. Prohlídka „historie lékáren“ nás nezklamala, spíš mile překvapila. Hlavním zážitkem toho večera se však stala speciální hra. Hrálo se ve dvojicích. Úkolem každé dvojice bylo nasbírat co nejvíce bodů nošením lístečků z určitých míst v mapě. Ovšem cena lístku se měnila v závislosti na počtu lístků donesených. Hra nás pobavila a dodala nám energii na opékání buřtů. Následující dva dny jsme strávili v Praze. Kromě neobvyklé a velmi zajímavé prohlídky města (díky našemu průvodci) jsme si nemohli nechat ujít možnost zajít na točené české pivo.

-- Nela Randová

Comments