Slovanský víkend v Mirów, Polsko, 23.-28.2.2014

přidáno: 29. 11. 2014 15:40, autor: Martina Formánková   [ Aktualizováno 30. 11. 2014 2:27 uživatelem Karolína Fenclová ]

V neděli 23. února jsem se vydala na událost organizovanou EGEA Krakow nazvanou Slawic weekend. Místem konání byla malá vesnice Mirów nedaleko Myszkova.

Cílem akce bylo seznámení se specifiky slovanské kultury s důrazem na tu polskou. Účastníků bylo celkem 25 z Polska, Česka, Rakouska, Maďarska a Německa, diskuze tak byly opravdu různorodé.

První den byl zaplněn workshopy z geomorfologicky zajímavého okolí – Polský Jura a z tradiční polské kuchyně. Poslední přednáška se poté zaměřovala komplexněji na okolí Mirowa, možnosti jeho rozvoje a budoucího rozvoje. Úterý jsme poté zahájili úvodní debatou diskuzí zaměřenou na zvyky a specifika a stereotypy jednotlivých slovanských kultur a jejich vzájemná srovnání. Následovala velká skupinová hra po okolí, kdy jsme také navštívili další blízký hrad Bobolice. Poslední den jsme strávili na exkurzi v nedalekém Ojcowskim Narodowym Parku.

Největším zážitkem a zároveň překvapením pro mě byl slovanský večer, kdy pro nás byl připraven velký oheň s postavami v mýtických kostýmech, kytarou a polskými písněmi a tradičním pečeným seletem.

Je třeba říct, že akce byla velmi dobře připravená a zrealizovaná, organizátoři byli milí, účastníci zvídaví a přátelští, přednášky přínosné a zajímavé – jsem moc ráda, že jsem se této akce zúčastnila.

Sepsala Martina Formánková

Fotogalerie od jednoho z dalších účastníků M. Borkowskiho

Comments