Exchange s Budapeštstkou entitou, Praha 17.-20.10.2014

přidáno: 29. 11. 2014 16:27, autor: Martina Formánková   [ Aktualizováno 30. 11. 2014 2:28 uživatelem Karolína Fenclová ]


              Na třetí říjnový víkend jsme se mnozí velmi těšili na dlouho naplánovanou „Egeí“ akci, neboť pro některé (včetně mě) to byla vůbec první studentská exchange pod hlavičkou Egea Praha. Na místě byla počáteční nervozita a obavy typu „co když se jim u nás nebude líbit,“ „co když budou nespokojeni s programem“ nebo „snad jim bude stačit naše postel.“ Ale jakmile naši Maďarští kolegové přijeli v pátek večer na nádraží, veškeré obavy se rozplynuly, protože se ukázali jako přátelská parta.

                Exchange jsme tedy „oficiálně“ začali na hlavním nádraží s vítacím transparentem v rukou. Po prvním seznámení se jsme se přesunuli do bytu Jakuba Petříčka, tam povečeřeli a začali hrát funny seznamovací hry. Zábava to opravdu byla, dost jsme se při tom nasmáli a tak jsme se jen těžce loučili kolem půlnoci a rozcházeli se „svými“ Maďary do svých bytů.

                Sobotní program byl velmi akční: procházka centrem Prahy pod vedením Michala Wagnera, kterou jsme začali u metronomu na Letné a přes Letohrádek Belvedere, Jelením příkopem, kolem Lorety, přes Hradčany, Malostranské náměstí, kolem Lennonovy zdi a přes Kampu jsme došli na Střelecký ostrov. Zde jsme formou pikniku poobědvali a poté si na dekách v trávě pod slunečními paprsky příjemně odpočinuli. Pak jsme se přesunuli do apartmá Martiny a spolu se zahraničními kolegy shlédly tradiční český film Pelíšky (samozřejmě s anglickými titulky). Jim se film líbil stejně jako nám (i když jsme ho mnozí viděli už po několikáté) a dost se při něm nasmáli. Po promítání jsme zamířili na tradiční českou svíčkovou do restaurace Stará doba a po večeři jsme prošli Staré město (hlavně jsme chtěli vidět projekce při příležitosti festivalu Signál). Bohužel jsme nebyli jediní (vlastně je asi ten večer chtěla vidět celá Praha), takže jsme navštívili asi čtyři místa, projekci na fasádu městské knihovny a pak, omrzelí z neustálého proplétání se davem, jsme zalezli do Bendy’s baru.

                Neděle pro nás byla výletním dnem (ne že bychom v sobotu moc nechodili, právě naopak), protože jsme se vydali za hranice upravených chodníků  ̶  pod mým vedením jsme se vydali do Prokopského údolí. Od metra z Jinonic jsme šli po žluté turistické značce přes bývalé hradiště Butovice dolů do údolí a údolím po modré k Vltavě. Bohužel nám náladu trochu zkazila všudypřítomná mlha, která se ne a ne rozplynout. Z Hlubočep jsme pak jeli tramvají na Malostranské náměstí, kde jsme měli rozchod (aby si Maďaři nakoupili suvenýry a my nemuseli do všech krámů chodit s nimi) :). Po rozchodu jsme vyšli na Petřín a byli v tamním zrcadlovém bludišti. Pak jsme už jenom seběhli dolů z Petřína, dali si večeři, podívali se na projekci na průčelí kostela sv. Ludmily (opět součást festivalu Signál) a pak zamířili do Zlých časů.

                Posledním dnem bylo pondělí, kdy jsme se sešli na Albertově, dopoledne jsme navštívili Chlupáčovo muzeum historie Země, pak park Ztracenku, albertovské stráně, Bastion, menzu na Budči a pak se přesunuli na Florenc, odkud se Maďaři vraceli autobusem domů. Na nástupišti jsme se s nimi rozloučili a s tím se první část naší exchange blížila ke konci. A nám už teď nezbývá nic jiného, než na ni vzpomínat a těšit se na její pokračování do Budapešti… :)

Sepsal Jakub Růžička

Fotogalerie od jednoho z účastníků - M. Zsolta

 


Piknik na Střeleckém ostrově

Klasická fotka z Chlupáčova muzea. 

Comments