Hlavní stránka‎ > ‎Aktuality‎ > ‎

EGEA Praha sázela les nové generace!

přidáno: 24. 11. 2019 4:48, autor: EGEA Praha

Jak strávit předposlední říjnovou sobotu, která nabízela téměř letní počasí? EGEA Praha a její CP1 Daniela Kebertová měla jasný nápad: Pojďme sázet stromky! Protože je ekologický přístup k životu v EGEA naprosto zásadním tématem, při vyhlášení akce Den za obnovu lesa, pořádanou Lesy České republiky, jsme nesměli chybět a přiložili jsme své ruce k dílu za zelenější Česko.

Osmičlenná sázecí četa se vydala vlakem z Prahy do Chocerad a příjemnou procházkou barevným lesem se přesunula ke střelnici Vráž. Na místě nás uvítali dva profesionální lesníci, kteří nás seznámili s bojovou výzbrojí dne – sázečem – a chvaty potřebnými pro rychlé a spolehlivé zasazení stromečků nové generace lesa. Naštěstí se nenaplnily dřívější zvěsti o poskytnutí pouhých dvou stromků na osobu, takže jsme se ve smíšených dvojicích vrhli na přidělenou linii C s kyblíky plnými sazeniček buků a jedlí, což ještě zlepšilo už tak skvělou kolektivní náladu. Přirozená struktura lesa nade vše, žádné smrkové monokultury. Omezený čas na sázení ještě víc podpořil teambuildingový nádech akce, a proto se nám společným závoděním o co největší množství zasazených stromků na dvojici povedlo zasadit přibližně 50 mladých dřevin. Na náš počet je to v republikovém průměru podle Lesů ČR výrazně nadprůměrné číslo! EGEA Green by byla hrdá.

Víkendový eko-výlet jsme zakončili cestou zpět a společnou večeří s hřejivým pocitem, že za desítky let naše EGEA stromky budou produkovat desetitisíce litrů kyslíku každý den, redukovat množství CO2, snižovat prašnost a vytvářet potřebný lesní ekosystém plný biodiverzity. Mimo to jsme se lépe poznali a do budoucna budeme podobné akce určitě dále podporovat.

Marek Kasner, I. UNBZ

Comments