Hlavní stránka‎ > ‎Co je to EGEA?‎ > ‎

Příležitosti

Příležitosti a možnosti naší asociace jsou velmi široké. Od vedení "své" entity na lokální úrovni, přes vyjíždění na kongresy až po oficiální pracovní pozice na evropské úrovni. Každý si zde najde to, co právě hledá, ať už se jedná o vědecké akce (jako např. vědecké konference, terénní výjezdy z hydrologie nebo vědecká fóra), poznávání dalších studentů z různých koutů Evropy a nalézání přátel či hikování s partou stejně naladěných geografů skrz ukrajinské Karpaty... Opět doporučujeme prohlédnout si oficiální anglické stránky.

 

Lokální úroveň
EGEA Europe tvoří entity – skupiny studentů studujících na stejné univerzitě. V Česku nalezneme 4 entity, konkrétně v Praze (při PřF UK), Brně (při PřF MUNI), Olomouci (PřF UP) a Ostravě (PřF OU) – společně tvoříme národní "EGEA Czechia". Naše pražská entita vznikla v roce 2005, ale ostatně již v 90. letech byli studenti z Prahy aktivní a pořádali v Česku Výroční kongres EGEA (další info zde).

Krom členů má každá entita i své vedení – jedná se o 2 Kontaktní osoby (Contact Person 1, 2), které se starají o aktivitu spolku a mezinárodní prezentaci. Dále je vedení naší entity složena z Pokladníka a Media a PR koordinátora. Vedení se pravidelně obměňuje a pořádají se volby, které bývají na konci školního roku.

Studenti z Česka a Slovenska na Czechoslovak Teambuilding Weekend vol. 3  ©EGEA Ostrava


Mezinárodní úroveň
Každá entita patří do jednoho ze 4 regionů – East, North and Baltic, West nebo Euromed. Česko spadá pod Východní region. Každý region má osoby zodpovědné za entity v daném regionu – Regional Teams – ty se skládají z jedné "RCP" (Regional Contact Person) a obvykle dvou "RA" (tj. Regional Assistant).
Celá asociace je pak vedena Board of EGEA (zkráceně BoE), jejímiž členy jsou President, Vice President, Secretary, Treasurer a Event and PR Advisor (EPRA).

Další důležitou součástí fungování EGEA jsou tzv. Committees (komitéty/výbory). Jedná se o skupiny lidí, kteří pracují na povinnostech pro danou committee, např. se může jednat o grafický team, team co vydává newsletter nebo který edituje časopis European Geographer.

V současnosti existuje 8 takových skupin, které mají v čele 2–3 representanty (ve své funkci jsou rok a mohou za svou práci dostat Youth Pass od EU. Jsou to:

  • Fundraising Committee (FundCom)
  • Activity and Events Committee (ActCom)
  • EGEA Green
  • Scientific Committee (SciComm)
  • Communication and Media Committee (CMC)
  • Training Committee (TC)
  • Regional Support Committee (RSC)
  • European Geographer (EG)

Jak už bylo zmíněno, EGEA pravidelně publikuje mezinárodní newsletter s aktuálními informacemi, novinkami a přehledem událostí za uplynulý měsíc. Pravidelný odběr newsletteru ZDE.


Co se týká evropského EGEA časopisu, do kterého přispívají sami členové, jedná se o veřejně přístupný online časopis, který si prohlédněte zde: http://issuu.com/europeangeographer.


Na závěr je ještě nutno dodat, že i Vy se můžete dostat na jakoukoliv ze zmíněných pozic – stačí mít nějaké ty EGEA zkušenosti, zájem a chuť. EGEA Praha je na evropské úrovni již několik let po sobě velmi aktivní a akademický rok 2019/20 bude již třetím za sebou, kdy je některý z našich členů součástí samotného evropského vedení, Board of EGEA. Takže i jako "obyčejný student" se můžete stát důležitým členem týmu mezinárodní studentské asociace a získat tak důležité pracovní zkušenosti.

 

 

 

 

 

Comments